Zobacz katalog

Porady

Jak czyścić matowe płytki

Ceramika i gres matowy podbijają serca. Luksusowy charakter tych produktów doceniają nawet Ci bardzo wymagający. W Terrano otrzymasz je w nowoczesnych odsłonach oraz w wersjach ponadczasowych. Jedno jest pewne – przetrwają one z Tobą długie lata. Z łatwością dopasujesz je do atmosfery Twojego domu, niezależnie od tego, jaki jest Twój styl. Retro? Industrialny? Glamour? Boho? […]

Czytaj dalej…

Płytki matowe w aranżacji wnętrz

Duży wybór płytek matowych na rynku sprawił, że coraz częściej pojawiają się one w przeróżnych wnętrzach. Czasem wypierają one niekiedy te z bardziej nabłyszczoną powierzchnią – dotyczy to zarówno płytek ściennych, jak i tych na podłogi. Najczęściej zakupisz gres matowy lub ceramikę – obydwa materiały są chętnie wybierane przez naszych klientów. Tak też oto znajdziesz je w kuchniach, łazienkach czy nawet salonach i innych pokojach dziennych.

Wszystko dlatego, że są one wysoce estetyczne. Designerski mat kojarzony jest przecież z elegancją i luksusem, zwłaszcza w towarzystwie efektownych dodatków. Doskonale sprawdzą się zarówno w tych większych, jak i mniejszych pomieszczeniach – wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Pamiętajmy jednak poza tym, że dobrze wyglądają, to z matowych płytek korzysta się ze względu na ich praktyczne właściwości, które poznasz już za chwilę.

Matowe płytki podłogowe i ich właściwości

Zanim przejdziemy do tego, jak czyścić gres matowy i ceramikę matową, zastanówmy się nad ich właściwościami. A jest ich naprawdę wiele:

  • Jak już wspominaliśmy, matowe kafelki są niezwykle eleganckie. Z ich pomoc na pewno stworzysz wyjątkowe wnętrze premium, zwłaszcza z produktami z oferty Terrano. Wszystko dlatego, że postawiliśmy na wysokiej jakości asortyment, połączony z designerskim szykiem. Stąd też nasze płytki matowe pochodzą od sprawdzonych i cenionych producentów, między innymi z Polski, Włoch i Hiszpanii.
  • To, co charakterystyczne jest dla ceramiki i gresu matowego, to ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
  • Matowe płytki są praktyczne. Na ich powierzchni nie widać tak zanieczyszczeń, jak na przykład na tych mocno połyskujących się płytkach.
  • Poza tym do ich czyszczenia potrzebujesz najczęściej detergentów i produktów, które znajdują się już w Twoim domu. Proces nie jest czasochłonny ani skomplikowany, choć zależy to od rodzaju zanieczyszczeń.

Lappato, czyli kompromis idealny

Kiedy mówimy już o kwestii matowych płytek, nie sposób nie wspomnieć o produktach z kategorii lapatto. Chodzi więc o takie artykuły, które mają wykończenie znane powszechniej jako półpoler. Ich powierzchnia jest mieszanką matowych elementów oraz tych połyskujących. Trend ten skradł serca konsumentom i zdecydowanie zostanie z nami na dłużej. Może zyska nawet miano ponadczasowego? My twierdzimy, że tak!

Matowe płytki – jak czyścić je bezpiecznie?

Matowe płytki podłogowe nie są trudne w utrzymaniu. Najczęściej konsumenci przecierają je czystą wodą, niekiedy stosując do niej specjalne preparaty, zwłaszcza że wybór środków czyszczących do tej powierzchni jest naprawdę spory. Co warto wspomnieć, przed przystąpieniem do mycia odkurz je.

Czyszczenie płytek nie jest więc skomplikowane. Można robić to na różne sposoby, ponieważ wielu z nas znajduje swoje własne rozwiązania i korzysta z nich przez lata. Czasem są to połączenia różnych opcji.

Jak myć matowe płytki domowymi sposobami?

Tak też niektórzy, zamiast kupować dedykowane środki, korzystają z tego, co mają w swoich domu. Płytki matowe wyczyścisz za pomocą płynu do mycia naczyń, czy szmatką z mikrofibry nasączoną kwaskiem cytrynowym. Jeśli chodzi o ostatni sposób, to niekiedy niektórzy idą jeszcze o krok dalej i używają do tego owoców cytrusowych – soku z pomarańczy czy cytryny. Jest to świetna opcja na uporczywe zacieki wapienne. Do tego gorąca woda i gotowe!

Gres matowy i płytki ceramiczne umyjesz również przy pomocy wody i wszystkim dobrze znanego octu. Wystarczy rozpuścić go w dedykowanych proporcjach, na przykład 1:5 czy 1:3. Ten sposób jest chyba znany od wieków i skutecznie korzystały z niego nasze babcie i prababcie.

Jak pozbyć się zanieczyszczeń w postaci tłustych plam?

Nieestetyczne smugi z oleju są trudniejszym przeciwnikiem. Jeśli więc musisz zmierzyć się z większymi zabrudzeniami, możesz zacząć od wspomnianego wyżej kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej. Jednak uważaj z nimi w przypadku ciemnych płytek gresowych i ceramicznych, ponieważ często wybarwiają one ich kolor.

Najbezpieczniej będzie skorzystać z profesjonalnych detergentów, na przykład odtłuszczaczy do płytek. Poradź się także eksperta, ponieważ niekiedy usunie je tylko mop parowy, a w taki sprzęt wyposażone są firmy sprzątające.

Jak nadać „połysk” matowym płytkom?

Czasem zdarza się, że mimo wszystko chce się tchnąć w swoje płytki matowe nieco blasku. Stąd też w takiej sytuacji wiele osób kupuje profesjonalny płyn lub korzysta z tego do mycia szyb. Delikatny połysk nada im także detergent do nabłyszczania karoserii samochodowej.

Pamiętaj jednak, że takie działania wykonujesz na własną odpowiedzialność. Zawsze uważaj z takimi próbami oraz porozmawiaj o tym ze specjalistą. On powinien polecić Ci dobry detergent.

Szorstkie płytki podłogowe w domu

Płytki matowe z charakterystycznymi wypustkami są dość często spotykane na schodach, zwłaszcza zewnętrznych lub do takich pomieszczeń jak piwnica czy strych, taras. Wszystko dlatego, że dzięki takiej powierzchni są one antypoślizgowe, co daje im ogromną przewagę w kwestii bezpieczeństwa. Poza tym dostępne dziś są one w równie atrakcyjnych wzorach i kolorach.

Jak czyścić szorstkie płytki podłogowe?

Jednak jak myć matowe płytki podłogowe tego typu? Otóż tak samo, jak inne. Ocet, detergenty, płyn do naczyń, kwasek cytrynowy wszystko to w połączeniu z dodatkiem ciepłej wody sprawdzi się doskonale.

FAQ:

Dlaczego chętnie korzysta się z matowych płytek?
Na matowych płytkach nie widać tak zanieczyszczeń oraz są one bardzo dobre w utrzymaniu, stąd też często spotkasz je w łazience, kuchni, salonie czy na schodach. Poza tym wyróżnia je wysoka estetyka, ponieważ w ofercie Terrano znajdują się tylko designerskie produkty, które podbijają serca naszych konsumentów.

Jak domowymi sposobami myć matowe płytki podłogowe?
Matowe płytki podłogowe posprzątasz nie tylko z pomocą specjalnych płynów do mycia płytek oraz ciepłej wody, lecz także takim środkom, które masz już w domu. Tak też oto wykorzystasz do tego ocet, kwasek cytrynowy, sodę, płyn do mycia naczyń czy nawet sok z cytrusów.

Jak nadać „połysk” matowym płytkom?
Jeśli chcesz nabłyszczyć swoje matowe płytki podłogowe, dobrze przemyśl tę decyzję. Wiele osób korzysta w tym przypadku z różnych środków dostępnych sklepach lub ze zwykłego płynu do szyb. Pamiętaj jednak, że robisz to na własną odpowiedzialność, a pomysł ten najlepiej skonsultuj z ekspertem.

© 2024 Terrano.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

imoje-logo blik-logo paypro-logo
twisto-logo rohlig-logo pngwing-logo rohlig-logo
ue