Zobacz katalog

Porady Studio

Planowanie kuchni krok po kroku

Planujesz remont kuchni? A może jesteś w trakcie budowy domu? Niezależnie od tego, jaki jest powód zmiany – projekt kuchni powinien być dostosowany do wymagań i stylu życia domowników. Jest to pomieszczenie będące sercem domu, w którym spędzamy wiele czasu, dlatego powinno gwarantować nam swobodę użytkowania. Poznaj złote zasady planowania kuchni. […]

Czytaj dalej…

Zgodnie ze sztuką

Remont starej kuchni lub planowanie zupełnie nowego pomieszczenia potrafi spędzić sen z powiek. Chcemy, by kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna i ergonomiczna, ułatwiając nam codzienną pracę, a jednocześnie zależy nam na stworzeniu przytulnej aranżacji, która będzie towarzyszyła nam podczas spotkań z rodziną i bliskimi. To wszystko jest jak najbardziej możliwe. O czym pamiętać, by nie zwariować i stworzyć projekt kuchni szytej na miarę? Podpowiadamy.

Kuchnia musi posiadać instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. W niektórych budynkach posiada również instalację gazową. Wszystkie trzy powinny być wykonane według standardów prawnych, zapewniając nam pełne bezpieczeństwo. Przebieg instalacji i rozmieszczenie gniazd elektrycznych musi iść w parze z projektem kuchni. Na etapie planowania pomieszczenia lub generalnego remontu warto przemyśleć kwestie stworzenia różnych stref w kuchni. Ważne jest, by w projektowaniu kuchni wziąć pod uwagę zasadę tak zwanego trójkąta roboczego.  Zgodnie z nim wszystkie najważniejsze punkty, takie jak zlewozmywak, lodówka oraz płyta grzewcza lub kuchenka powinny być umiejscowione w wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu całego pomieszczenia. Dzięki temu uda nam się stworzyć ergonomiczną przestrzeń, w której przygotowywanie potraw nie będzie sprawiało nam żadnych kłopotów. Odpowiednia bliskość tych urządzeń kuchennych pozwoli zachować nam ciągłość pracy i pomoże w organizacji czasu, gdy wykonujemy kilka czynności jednocześnie.

W tym momencie warto zadać sobie kilka pytań. Każdy z nas prowadzi inny styl życia, który ma niewątpliwy wpływ na to, jak powinna wyglądać nasza kuchnia. Jeśli więc mamy dużą rodzinę lub często gościmy wielu przyjaciół i często dla nich gotujemy, warto pomyśleć o dodatkowym blacie roboczym i większej liczbie gniazdek, do których podłączymy ulubione sprzęty. Miłośnicy gotowania, którzy posiadają wiele urządzeń kuchennych, powinni przemyśleć kwestię większej liczby miejsca do przechowywania. Jeżeli jednak cenimy sobie minimalizm, a w kuchni wykonujemy tylko podstawowe czynności, to również jest cenna informacja, która pomoże nam właściwie zaaranżować przestrzeń.

Jak dobrać meble kuchenne?

Mając na uwadze rozkład instalacji oraz nasze przyzwyczajenia, możemy przejść do wyboru zabudowy kuchennej. Wybór mebli do kuchni powinien zostać podyktowany potrzebami domowników. Zastanów się więc, z jakiej zastawy korzystasz oraz przyjrzyj się wszystkim swoim sprzętom i akcesoriom kuchennym – ich wysokość ma ogromne znaczenie w planowaniu kuchni. Odpowiednia liczba szafek o różnych wysokościach, w których idealnie pomieszczą się wszystkie garnki, patelnie czy pojemniki z suchą żywnością, pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca, ale również i czasu spędzonego na porządkowaniu wszystkich rzeczy.

W ofercie Terrano znajdziesz meble renomowanej marki NOLTE. Niemiecki producent opracował wyjątkowy system Matrix150, według którego wysokość standardowych korpusów to zawsze wielokrotność 15 cm. Tym samym w wygodny sposób możemy zaplanować półki o wysokości 15cm, 30cm, 45cm czy 60 cm, do których bez problemu zmieści się wysoki garnek lub pojemnik na makaron spaghetti. Natomiast system Matrix900 określa niestandardową wysokość korpusów dolnych, która wynosi 90 cm.

Właściwie rozmieszczone sprzęty AGD, wygodny blat roboczy oraz pojemne szafki kuchenne pozwolą nam usprawnić codzienne gotowanie. Teraz wystarczy już tylko wyobraźnia, która ubierze szkielet kuchni w wymarzone materiały i kolory.

 

 

© 2024 Terrano.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

imoje-logo blik-logo paypro-logo
twisto-logo rohlig-logo pngwing-logo rohlig-logo
ue