Zobacz katalog

Porady

Jak układać płytki przy drzwiach? Sprawdź nasze porady!

Płytki podłogowe to jeden z najczęściej wybieranych elementów wykończenia domowej przestrzeni. Takie posadzki są nie tylko estetyczne i wpisują się w obowiązujące trendy w zakresie aranżacji wnętrz, ale sprawdzają się również doskonale, patrząc na walory praktyczne. […]

Czytaj dalej…

Płytki podłogowe to jeden z najczęściej wybieranych elementów wykończenia domowej przestrzeni. Takie posadzki są nie tylko estetyczne i wpisują się w obowiązujące trendy w zakresie aranżacji wnętrz, ale sprawdzają się również doskonale, patrząc na walory praktyczne. Sprawdź, jak układać płytki przy drzwiach wejściowych i wewnętrznych, aby spełniały swoją funkcję. Poznaj najlepszą technikę układania płytek i wybierz ich właściwy rodzaj, uwzględniając ich położenie przy drzwiach. Kompendium wiedzy prezentujemy poniżej.

Układanie płytek przy drzwiach — zwróć uwagę na technikę układania płytek

Układanie płytek przy drzwiach wcale nie musi być problematyczne, chociaż w tej strefie rzeczywiście panują wyjątkowe warunki. Narożniki, murki, ościeżnice drzwi czy załamania ścian rzeczywiście mogą stanowić kłopot, natomiast odpowiednio dobrana technika kładzenia płytek, właściwy rodzaj płytek i odpowiednie narzędzia, pozwalają przeprowadzić układanie takiego podłoża w pełni profesjonalnie. Poznaj zasady układania płytek przy drzwiach, dzięki którym udaje się stworzyć nienaganne podłoże w różnych pomieszczeniach. Oto kilka podpowiedzi:

  • Jeśli w strefie drzwi wejściowych czy wewnętrznych są załamania ścian, filary czy słupy, rozmieszczenie płytek powinno być realizowane tak, aby całe płyty znajdowały się na narożnikach zewnętrznych, a te docięte na narożnikach wewnętrznych. Dzięki temu zachowa się optymalną estetykę podłogi.
  • Warto dopasować płytki podłogowe do tych ściennych w strefie drzwi. Jeśli są o tych samych wymiarach, warto, aby fugi stykały się w tych samych miejscach.
  • Przy ościeżnicy drzwi wejściowych czy drzwi wewnętrznych płytki podłogowe powinny być położone w całości. Nie zaleca się ich docinania ani pokrywania newralgicznego miejsca wąskimi paskami płytek. Takie działanie może negatywnie wpływać na ich przyczepność do podłoża.
  • Obróbka płytek przy drzwiach wejściowych czy drzwiach wewnętrznych musi odbywać się przy wykorzystaniu dedykowanych, profesjonalnych sprzętów. Należy zwracać szczególną uwagę na ryzyko uszkodzenia płytki.

Jaka jest najlepsza technika układania płytek podłogowych z uwzględnieniem strefy przy drzwiach? Układanie płytek powinno rozpocząć się od narożnika przeciwległego do drzwi, a kończyć na podłożu przy drzwiach. Pierwszy rząd płytek najlepiej rozpocząć od całych kafli, a ostatni dopasować tak, aby kończył się równo z drzwiami. Takie układanie płytek podłogowych zapewni najlepszy efekt wizualny.

Jak wybrać odpowiednie płytki przy drzwiach wejściowych — wybór materiałów, kolorów i wzorów

Hitem od wielu sezonów są płytki drewnopodobne lub te, które imitują naturalny kamień. Z powodzeniem dopasujesz je, biorąc pod uwagę styl aranżacji całego wnętrza. Pamiętaj jednak, że strefa przy drzwiach wejściowych zalicza się to trudnych miejsc, dlatego na podłodze powinny znaleźć się płytki najlepszej jakości o konkretnych właściwościach. Zanim rozpoczniesz układanie płytek przy drzwiach wejściowych, zwróć uwagę na:

  • mrozoodporność. Płytki przy drzwiach wejściowych powinny być mrozoodporne, ponieważ są narażone na działanie niskich temperatur,
  • strukturę. Płytki podłogowe przy drzwiach wejściowych powinny być antypoślizgowe,
  • powierzchnię. Najlepiej sprawdzą się płytki gładkie, które nie będą wpływać negatywnie na otwieranie czy zamykanie drzwi. Co więcej, ich gładka powierzchnia pozwoli łatwo utrzymać je w czystości,
  • zalety praktyczne. Przestrzeń przy drzwiach wejściowych jest dosyć mocno eksploatowana, dlatego zaleca się wybór podłoża, które będzie odporne na ścieranie, pękanie, zarysowania, brud czy działanie wody,
  • design. Płytki na podłodze mogą stanowić świetny akcent dekoracyjny. Wybierz uniwersalny kolor albo postaw na wzorzysty motyw. Uwzględnij również kształt i rozmiar płytek, aby ich montaż nie był problematyczny. Weź pod uwagę nie tylko strefę drzwi wejściowych, ale też najczęściej mały metraż podłoża w przedpokoju.

Układanie płytek przy drzwiach

Najlepsze płytki przy drzwiach wewnętrznych — postaw na walory praktyczne i design

Podłoga, na której zostały położone płytki, może dać doskonały efekt końcowy, patrząc na walory estetyczne. Dzisiaj płytki ceramiczne stosowane są już nie tylko w trudnych miejscach, jak łazienka, kuchnia czy wiatrołap. Z powodzeniem można układać płytki podłogowe także w reprezentacyjnym salonie, tym bardziej że doskonale przewodzą ciepło i nadają się do ogrzewania podłogowego. Ten rodzaj podłoża dopasuj do pomieszczenia, jego wielkości i typu użytkowania. Na niewielkiej powierzchni sprawdzą się płyty wielkoformatowe, ale trzeba pamiętać, że są one kłopotliwe do ułożenia w strefie drzwi. Jeśli płytki podłogowe mają zostać ułożone na całym podłożu, a ich granicy nie będą stanowić drzwi wewnętrzne, konieczne jest dobranie ich odpowiedniego kształtu. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się też płytki wzorzyste, patchworkowe, które nawet w przypadku cięcia płytek zawsze wyglądają estetycznie.

Planujemy układ płytek

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac, dobrze rozplanować układ płytek podłogowych. Weź pod uwagę nie tylko ich strukturę czy wymiary, ale również specyfikę podłoża oraz metraż całej powierzchni. Najlepiej przyłożyć płytki podłogowe „na sucho” z uwzględnieniem niezbędnej rezerwy na fugi, a dopiero później zabrać się do ich układania.

Z reguły wykorzystywane są trzy różne metody układania płytek podłogowych:

  • sposób ułożenia płytek prosty,
  • sposób ułożenia płytek naprzemienny,
  • sposób ułożenia płytek skośny.

Jeśli zastanawiasz się, jak układać płytki przy drzwiach, podpowiadamy, że najłatwiejsza jest metoda prosta. Dzięki niej zużywa się też najmniej materiału, a wymagany zapas płytek, to tylko około 5%.

Łączenie ściany i podłogi

Do montażu płytek najlepiej sprawdzi się zaprawa klejowa. O ile klejenie płytek na idealnie równym podłożu nie stanowi większego problemu, problem pojawia się przy załamaniach ścian. Ułożenie płytek wymaga też ogromnej wprawy przy drzwiach wejściowych i w miejscu łączenia ściany z podłogą. Kładzenie płytek musi uwzględniać wtedy spoiny podłogowe oraz spoiny ścienne, a nieestetyczne połączenie można zakryć listwą przypodłogową.

FAQ:

1. Jakie płytki przy drzwiach wejściowych sprawdzą się najlepiej?

Oprócz walorów wizualnych, pod uwagę trzeba brać również zalety praktyczne. Do podłóg przy drzwiach wejściowych najlepiej sprawdzą się płytki mrozoodporne, odporne na ścieranie, pękanie i działanie wody. Warto, aby płytki podłogowe miały gładką powierzchnię i strukturę oraz były antypoślizgowe.

2. Jakie są najlepsze płytki przy drzwiach wewnętrznych?

Wszystko zależy od pomieszczeń, w jakich mają być zastosowane. W łazienkach i kuchniach sprawdzą się kafle odporne na zabrudzenia i działanie wody. W małych pomieszczeniach optycznie powiększą przestrzeń duże płytki podłogowe. Uwagę warto zwrócić na kolorystykę i wzornictwo, ponieważ płytki podłogowe we wnętrzu mogą stanowić okazały dekor.

3. Jak technicznie wygląda układanie płytek przy drzwiach?

Uwzględnić należy załamania ścian czy ościeżnice drzwi. W strefie drzwi konieczne będzie przycięcie płytek i należy wykorzystać do tego profesjonalne narzędzia. Układanie płytek na klej powinno rozpocząć się od przeciwległego do drzwi narożnika. Pierwszy rząd układa się z całych płytek, a przy drzwiach docina ich odpowiedni wymiar. 

© 2024 Terrano.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

imoje-logo blik-logo paypro-logo
twisto-logo rohlig-logo pngwing-logo rohlig-logo
ue