Zobacz katalog

Porady

Jak odświeżyć płytki podłogowe?

Wygląd płytek podłogowych pogarsza się z czasem, niezależnie od tego, czy mowa o posadzce w łazience, kuchni, na balkonie, czy tarasie. Na szczęście odnowienie podłogi nie zawsze wymaga pracochłonnego skuwania płytek i kładzenia nowych. Przedstawiamy kilka sposobów na odświeżanie płytek podłogowych, które możesz wypróbować w swoim domu! […]

Czytaj dalej…

Szybkie i łatwe odświeżanie płytek ceramicznych na co dzień

Tak jak każdy inny materiał na posadzce, płytki podłogowe wymagają regularnej pielęgnacji. Nie czekaj więc, aż ich wygląd ulegnie znacznemu pogorszeniu i wykonuj te proste zabiegi, które utrzymają płytki w dobrym stanie. To, jak odświeżyć płytki podłogowe, zależy od tworzywa, z którego są wykonane:

Czyszczenie gresu

Płytki gresowe to najczęściej stosowane płytki, zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Zawdzięczają to odporności na uszkodzenia mechaniczne i duże obciążenia. Mają bardzo małą nasiąkliwość, a swoją twardością przewyższają glazurę. Za ich popularnością stoi m.in. właśnie łatwa codzienna pielęgnacja.

Podłogę wystarczy myć wodą z typowymi domowymi detergentami, chyba że masz płytki z połyskiem – wtedy warto poszukać środka przeznaczonego do błyszczących podłóg, bo niektóre środki mogą zostawiać smugi. Jeśli szukasz płytek, które są bardzo łatwe w pielęgnacji, wybierz matowy gres.

Płytki terakotowe

Jeśli mamy terakotę na balkonie, a zwłaszcza tarasie, powinniśmy ją systematycznie zamiatać. Wszelkie twarde zanieczyszczenia, np. kamyki, mogą uszkodzić wrażliwą powierzchnię terakotowych płytek na skutek ścierania. Poza tym trzeba myć je delikatnie, żeby nie zarysować płytek.

Płytki klinkierowe

Tłuste zanieczyszczenia mogą pozostawić na podłodze z klinkieru trwałe ślady, dlatego płytki należy odpowiednio zaimpregnować. Tak zabezpieczony klinkier można czyścić wodą i szczotką.

Jak wypolerować płytki podłogowe?

Żeby wnętrze Twojej łazienki, kuchni czy salonu było nieskazitelne, płytki muszą mieć idealnie utrzymane wykończenie. O ile matowe kafelki nie wymagają szczególnej troski, o tyle posadzka z połyskiem powinna być systematycznie nabłyszczana.

Polerowanie płytek na wysoki połysk stosuje się w przypadku gresu szkliwionego, płytek glazurowych, a także terakoty. Podłogę można nabłyszczać przeznaczonymi do tego preparatami lub niezawodnym domową mieszanką wody, octu i sody. Po kilku minutach umyj podłogę wodą i wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry, miękką gąbką lub ręcznikiem papierowym. Do polerowania płytek świetnie sprawdza się też mop parowy – gorąca woda bez dodatku detergentów jest gwarancją błyszczących kafli bez smug.

Jak odnowić płytki – malowanie płytek podłogowych

Jak odnowić stare płytki podłogowe bez skuwania całej podłogi? Najlepszym sposobem jest malowanie kafli. Plusów takiego rozwiązania jest kilka:

  • jest szybsze, tańsze i mniej skomplikowane (można obejść się bez zatrudniania fachowca) niż ściąganie starych i inwestycja w nowe płytki;
  • pozwala na zmianę wyglądu i stylu całego pomieszczenia, co jest dobrym pomysłem, gdy stare płytki już nam spowszedniały;
  • otrzymujemy bardzo zadowalający efekt – pomalowane płytki na długo zachowują swój pierwotny wygląd.

Czym pomalować płytki podłogowe? Farba musi być przystosowana do konkretnego rodzaju powierzchni. Płytki gresowe, glazura czy terakota nie mogą być pokryte tym samym co grunt na ścianie. Jeśli chcesz pomalować płytki w łazience, emulsja musi być odporna na stałe działanie wody i wilgoci. Odpowiednie wskazówki, jak odświeżyć płytki podłogowe, znajdziesz na opakowaniach farb do płytek – wybierz produkty dostosowane do ich powierzchni.

Jak pomalować płytki – instrukcja krok po kroku

Jak więc odnowić łazienkę bez zrywania starych płytek? Wszystkie opisane niżej punkty zajmą Ci kilka dni ze względu na schnięcie podkładu i farby. Samo malowanie nie jest trudne – wyjaśnimy Ci, jak zrobić to dobrze!

  1. Przygotowanie podłoża – uzyskasz lepszą przyczepność farby, jeśli na samym początku prac dokładnie odtłuścisz, odkamienisz i wyczyścisz płytki, które chcesz pomalować. Po umyciu koniecznie poczekaj, aż całkiem wyschną. Następnie zabezpiecz ściany i listwy taśmą malarską.
  2. Gruntowanie – potrzebujesz podkładu przeznaczonego pod farby do płytek. Wymieszaj go według proporcji wskazanych na opakowaniu. Do nakładania gruntu weź wałek nylonowy z krótkim włosiem. Staraj się nie robić zbyt grubych warstw, bo tak nałożony grunt źle wpływa na przyczepność farby. Teraz zrób sobie trzydniową przerwę od pracy – przed nałożeniem pierwszej warstwy farby należy poczekać od 16 do 72 godzin, zgodnie ze wskazaniami producenta.
  3. Malowanie płytek – wymieszaj roztwór według proporcji podanych na opakowaniu i odstaw go na kilka minut, żeby zlikwidować pęcherzyki powietrza. Nanoś farbę przy pomocy wałka gąbkowego. Żeby zmieścić się w zalecanym czasie nakładania, możesz podzielić opakowanie na mniejsze porcje. Jeśli malujesz płytki w szachownicę, to zabezpiecz taśmą malarską te, które pokryjesz farbą później. Nakładaj farbę na zmianę wzdłuż bocznej i dolnej krawędzi płytki. Postępuj według instrukcji na opakowaniu – odczekaj odpowiednio długo przed nałożeniem drugiej warstwy, a potem przed użytkowaniem posadzki.

Malowanie płytek możesz połączyć odnowieniem fug – poniżej opisujemy potrzebne zabiegi.

Jak odświeżyć płytki podłogowe – czyszczenie i malowanie fug

Żeby dać podłodze „drugie życie”, a tym samym odświeżyć wygląd całego wnętrza, czasem wystarczy tylko wyczyszczenie i pomalowanie fug. Możesz włączyć ten proces w malowanie płytek podłogowych (między punktem 2. a 3.) albo odnowić same fugi.

Jeśli chodzi o czyszczenie fug, to jest kilka sposobów – za pomocą produktów spożywczych lub środków chemicznych. Do nakładania preparatów użyj np. szczoteczki do zębów. Możesz wypróbować ocet z dodatkiem sody oczyszczonej, sok z cytryny, pastę do zębów albo specjalne środki do czyszczenia fug, które precyzyjnie zaaplikujesz dołączonym spryskiwaczem.

Farba do fug musi dobrze kryć malowany obszar, a także być odporna na ścieranie. Tak jak w przypadku malowania płytek, produkt musi wiec być przystosowany typowo do malowanej powierzchni. W marketach remontowo-budowlanych znajdziesz zestawy składające się z farby, pędzla i gąbek do wyczyszczenia płytek, a także markery i pasty, które ułatwiają aplikację farby do malowania fug.

FAQ:

Jak odświeżyć płytki podłogowe?
Na podłodze można kłaść różne rodzaje płytek, a sposoby ich pielęgnacji są różne. Najłatwiejszy w utrzymaniu i najczęściej stosowany na podłodze jest gres, zwłaszcza matowy. Płytki można myć wodą z domowym detergentem, bez obaw o uszkodzenie posadzki.

Jak wypolerować płytki podłogowe?
Powierzchnie nabłyszczane najlepiej myć preparatami przeznaczonymi do płytek z połyskiem lub domowym roztworem wody, octu i sody oczyszczonej. Polerowanie płytek zakończ wytarciem ich do sucha, żeby nie pozostawić smug.

Jak odnowić płytki bez zrywania starych kafli?
Płytki podłogowe można pomalować przeznaczoną do nich farbą. Najpierw należy usunąć wszelkie zabrudzenia, odtłuścić i odkamienić płytki, potem położyć grunt, a następnie dwie warstwy farby, zachowując przy tym zalecany czas schnięcia. Dla najlepszego efektu trzeba również wyczyścić (i opcjonalnie pomalować) fugi.

© 2024 Terrano.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

imoje-logo blik-logo paypro-logo
twisto-logo rohlig-logo pngwing-logo rohlig-logo
ue