Zobacz katalog

Porady

Ile litrów ma wanna, w zależności od jej rozmiaru?

Klienci przed zakupem wanny zastanawiają się, ile litrów wody może pomieścić w zależności od jej rozmiaru? Od minimalistycznych modeli po przestronne jacuzzi – różnice mogą okazać się naprawdę zaskakujące. […]

Czytaj dalej…

Wanny to oazy relaksu, które są wybierane głównie z myślą o komforcie i odprężeniu. Jednak czy klienci przed zakupem zastanawiają się również, ile litrów wody może pomieścić wanna w zależności od jej rozmiaru? Od minimalistycznych modeli po przestronne jacuzzi – różnice mogą okazać się naprawdę zaskakujące.

Co wpływa na pojemność wanny?

Czasy, kiedy na rynku były dostępne wyłącznie proste, owalne wanny, już dawno minęły. Wybierając wannę, mamy możliwość dopasowania armatury o wielu kształtach, dzięki czemu wyposażenie łazienki będzie ze sobą współgrać. Do dyspozycji mamy modele w takich wersjach jak:

  • wanny kwadratowe,
  • wanny narożne,
  • wanny prostokątne,
  • wanny półokrągłe.

Kształt wanny wpływa na jej wygląd, ale też pojemność wody. To, ile litrów ma wanna 170×70 cm czy inne, zwłaszcza duże modele, da się odczuć w rachunkach, dlatego przed ostatecznym zakupem powinniśmy odpowiednio się rozeznać. Sam kształt wanny jednak nie jest wystarczający, aby ocenić jej pojemność. Różne prostokątne modele mogą wydawać się takie same, ale przy innej grubości ścian ich objętość będzie zupełnie inna.

Jakie wyróżniamy wanny w zależności od wielkości?

W zależności od wielkości wyróżniamy trzy modele, czyli:

  • mała wanna – to najmniejsze dostępne opcje, których długość wynosi 120-130 cm, a szerokość 70-80 cm i jest to wybór przede wszystkim do małej łazienki,
  • standardowa wanna – idealna do większości łazienek, jest niezwykle komfortowa, a długość tych modeli wynosi 150–160 cm, natomiast szerokość 70–80 cm,
  • duża wanna – są to największe wanny dostępne na rynku, dlatego sprawdzą się w przestronnej, dużej łazienki. Mają długość 170-200 cm oraz szerokość 70- 80 cm.

Ile litrów mieści wanna – pojemność a jej wielkość

Na pojemność wpływają dwa czynniki – wymiary wanny oraz jej kształt. To, ile litrów wody wchodzi do wanny, będzie zatem zależne od wybranego przez nas modelu. Wanny łazienkowe o standardowych wymiarach mają 140-170 cm długości oraz 70-100 cm szerokości.

Przy zakupie wanny powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jej pojemność, ale również wielkość. Jeżeli już decydujemy się na wannę, oznacza to, że w dużym stopniu zależy nam na wygodnych, przyjemnych i odprężających kąpielach. Warto zatem pamiętać, że mimo wyboru modelu mieszczącego sporą ilość wody, nadal może ona nie zapewnić nam ona jednak upragnionego komfortu ze względu na jej rozmiar.

Ile litrów ma wanna i czy kształt ma znaczenie?

Obecnie na rynku można znaleźć wanny o najróżniejszych kształtach. Teoretycznie, wanny, które rozszerzają się ku górze, są w stanie pomieścić w sobie nieco więcej wody, jeżeli są napełnione po brzegi, niż wanny, które mają kształt idealnego prostokąta. Nie jest to jednak aż tak znacząca różnica, przede wszystkim dlatego, że mało osób decyduje się na wypełnienie wanny w całości. Nie jest to dobry pomysł także ze względu na siłę wyporu wody.

Ostatnimi czasy ponownie popularnością zaczynają cieszyć się wanny półokrągłe i okrągłe. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak są wysokie – to od tego zależy, jak wiele wody się w nich zmieści. Niektóre wanny półokrągłe i okrągłe są tak niewielkie, że można je uznać za nieco powiększone brodziki, inne z kolei świetnie sprawdzą się nawet do salonu SPA.

Wanna ile litrów – trzy metody obliczeń

Jak sprawdzić, ile litrów ma wanna? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie dokumentacji wanny – znajdują się tam wszelkie dane, włącznie z jej pojemnością. Jeśli nie mamy dostępu do dokumentów, zawsze istnieją inne sposoby.

  • Metoda numer 1 – pierwszy sposób jest niezwykle prosty i nie wymaga skomplikowanych obliczeń matematycznych. Wystarczy odczytać dane z wodomierza, zapisać je na papierze (wszystkie liczby), a potem wypełnić wannę. Następnie należy spisać nowe dane oraz obliczyć ich różnicę.
  • Metoda numer 2 – druga metoda wymaga już większych obliczeń i wiedzy matematycznej. W pierwszej kolejności należy zorientować się, na jaki rodzaj kształtu geometrycznego wygląda wewnętrzna powierzchnia wanny. Potem należy sprawdzić wzór na objętość, w zależności od kształtu, np. na równoległościan, kulę czy elipsoidę. Na koniec wystarczy dokonać odpowiednich obliczeń i pomiarów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w tej metodzie błędy są nieuniknione. Niewiele misek może pochwalić się idealnym kształtem geometrycznym.
  • Metoda numer 3 – ta metoda pozwala uzyskać najbardziej wiarygodne dane. Wymaga jednak sporej dozy cierpliwości oraz siły fizycznej. Aby dowiedzieć się, ile litrów ma wanna, należy wziąć wiadro (np. 5 litrowe) i z jego pomocą wlewać do wanny określoną ilość wody. Potem należy zsumować liczbę wiader, która była potrzebna do wypełnienia wanny i pomnożyć ją przez pojemność wiadra.

Ile wanna ma litrów i jaki ma to wpływ na zużycie wody?

Odpowiedź na pytanie „ile wody zużywa wanna?” brzmi zatem: to zależy. Zarówno od wspomnianych wyżej wielkości i kształtu, jak i tego, w jakim stopniu z reguły ją zapełniamy. Dlaczego to, ile litrów ma wanna, odgrywa tak duże znaczenie? Przede wszystkim przekłada się to na nasze rachunki.

Przykładowo, nasza wanna ma pojemność całkowitą wynoszącą ok. 200 litrów. Przy kąpieli z reguły zapełniamy ją do połowy, czyli zużywamy ok. 100 litrów. Do tego powinniśmy jednak dodać wodę wykorzystywaną do mycia wanny przed i po, czy spłukiwania szamponu – jest to średnio dodatkowe 10 litrów. Podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy natomiast ok. 15 litrów wody na minutę. Jeśli nasza relaksująca kąpiel będzie trwać około 11-12 minut, osiągniemy wartość zużycia wody zbliżoną, a nawet wyższą od kąpieli w wannie.

Będąc zwolennikami długich kąpieli, trwających powyżej dziesięciu minut, zużycie wody pod prysznicem będzie podobne, a nawet większe, a tym samym droższe, niż w przypadku wanny.

Jak dobrać rozmiar i kształt wanny kąpielowej do łazienki?

Niezmiennie największą popularnością cieszą się wanny prostokątne, które ustawiamy bezpośrednio przy ścianie. Taki model wanny może wchodzić w narożnik pomieszczenia, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco miejsca w pomieszczeniu. Wanna prostokątna świetnie sprawdzi się również w niewielkich łazienkach, które wymagają odpowiedniego rozplanowania. Ciekawostką są także wanny asymetryczne z bokami o różnej długości. Modele mają nowoczesny kształt i świetnie sprawdzają się w wielu łazienkach o różnorodnych rozmiarach.

W przestronnych przestrzeniach możemy zainwestować w funkcjonalne wanny wolnostojące. Najczęściej mają one okrągły kształt i wysokie walory dekoracyjne. Tego typu wanna nie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, ponieważ zajmuje dość dużo miejsca.

FAQ:

1. Ile litrów ma wanna 160×70 cm?

Rozbieżność pojemności wanien jest wynikiem zależności od kształtu i głębokości konkretnego modelu wanny. Wanna 160×70 cm w zależności od głębokości jest w stanie pomieścić między 160 a 200 litrów.

2. Ile litrów ma wanna 140×70 cm?

Wanna 140×70 cm pomimo małej długości może gwarantować duży komfort korzystania. Dzięki jednej pionowej ściance wanna zyskuje na pojemności i orientacyjnie można do niej wlać 140-160 litrów. 

3. Ile litrów ma wanna 150×70 cm?

Wanna prostokątna 150×70 cm to jeden z bardziej poszukiwanych i uniwersalnych wymiarów. Taka wanna ma około 150 litrów pojemności.

© 2024 Terrano.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

imoje-logo blik-logo paypro-logo
twisto-logo rohlig-logo pngwing-logo rohlig-logo
ue