Zobacz katalog

Porady

Jak fugować płytki? Praktyczny poradnik

Dowiedz się, jak fugować płytki i dlaczego fugowanie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Prezentujemy fugowanie płytek w pigułce. […]

Czytaj dalej…

Fugowanie płytek jest niezbędnym elementem wykończenia montażu okładzin ceramicznych czy kamiennych, zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Dowiedz się, jak fugować płytki i dlaczego fugowanie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Prezentujemy fugowanie płytek w pigułce.

Fugowanie płytek – na czym polega?

Fugowanie mozaiki, fugowanie kafelek czy fugowanie płytek ceramicznych spełnia jedną, istotną funkcję. To nanoszenie spoiny pomiędzy materiałem wykończeniowym na ścianie lub na podłodze. Fugi cementowe czy fugi epoksydowe chronią powierzchnię, na której zostały ułożone płytki podłogowe lub ścienne przed działaniem niekorzystnych czynników, jak woda czy obecność pary wodnej. Co więcej, dobrze położona fuga chroni szczeliny pomiędzy płytkami przed przedostawaniem się kurzu, pyłu i innych zabrudzeń. Fugowanie płytek zmniejsza też ryzyko występowania grzybów oraz pleśni. Ponadto fugi zwiększają przyczepność płytek. Dodatkowo fuga zapobiega pękaniu płytek czy ich obluzowaniu w wyniku pracy ściany lub podłogi.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na aspekty wizualne fug. Funkcję dekoracyjną odgrywa kolor fugi czy jej szerokość. Fuga wypełnia wolną przestrzeń pomiędzy płytkami i tworzy spójną kompozycję z materiałem ceramicznym czy kamiennym. Właśnie dlatego przy wyborze fugi pod uwagę należy brać nie tylko jej rodzaj i właściwości materiału, ale również typ fugowania. Znaczenie ma również jakość fugi, patrząc na odpowiednią pielęgnację, konieczność czyszczenia fug czy konserwację fug.

Fugowanie płytek i kafelek

Jakie są fugi do płytek? Rodzaje i wybór

Fugę należy dobierać ze względu na surowiec, z jakiego zostały wykonane płytki, rodzaj płytek, ich montaż na ścianie lub podłodze, warunki, jakie panują z danym pomieszczeniu czy końcowy efekt wizualny fugowania. Znaczenie ma również jakość materiału, którym wykonuje się spoiny pomiędzy płytkami. Do wyboru masz:

  • fugi cementowe. To najbardziej powszechny rodzaj fug do płytek. Fugowanie płytek fugą cementową jest łatwe i szybkie, fuga cementowa nadaje się do tworzenia spoiny pomiędzy płytkami na ścianach w warunkach wewnętrznych. Warto dodać, że fugi cementowe są łatwe w czyszczeniu,
  • fugi epoksydowe. Fugowanie płytek ściennych czy fugowanie płytek podłogowych fugą epoksydową jest trwałe. Co więcej, fuga epoksydowa jest odporna na działanie wody i pary wodnej, z powodzeniem można ją wykorzystać w łazience, przy urządzeniach sanitarnych. Ponadto fugi epoksydowe nie odbarwiają się, nie ścierają się ani nie kruszą,
  • fugi akrylowe. Nadają się do ekspresowego fugowania ścian, ponieważ są gotowe do użycia. Z reguły wykorzystuje się je do fugowania płytek wewnątrz, ale dobrze sprawdzają się też w warunkach zewnętrznych. Są odpowiednie na ogrzewanie podłogowe

Jak fugować płytki na podłodze? Poznaj podstawy

Jak prawidłowo fugować płytki podłogowe? To nic trudnego. Wybierz nie tylko rodzaj, ale też szerokość fugi, jaką zastosujesz, aby wiedzieć, jaka ilość tego spoiwa jest Ci potrzebna. Zamów również pacę z gumową nakładką. Fugowanie płytek zacznij od narożnika pokoju czy innego pomieszczenia i poruszaj się stopniowo w głąb. Jeśli powierzchnia podłogi jest duża, warto podzielić ją na strefy, aby zapobiec wyschnięciu fugi.

Jak fugować płytki na ścianie?

Jak fugować płytki na ścianie krok po kroku

W przypadku płytek ściennych, kiedy rozrobisz zaprawę spoinową, nakładaj ją w szczeliny dynamicznie i równo, wypełniając wzdłuż każde wgłębienie. Użyj w tym celu dosyć mocnego nacisku, aby mieć pewność, że fuga dobrze wypełni wolną przestrzeń pomiędzy płytkami. Od razu zbieraj również nadmiar spoiwa, dzięki temu fuga będzie równa, a zabrudzenia na płytkach nie wyschną i będzie łatwo się ich pozbyć. Czyszcząc fugi, zwróć szczególną uwagę na to, aby ich nie uszkodzić. Użyj miękkiej gąbki nasączonej wodą.

Fugowanie płytek ceramicznych – przygotowanie

Jak fugować płytki ceramiczne? Sama metoda fugowania płytek jest uniwersalna, natomiast dobierz odpowiedni rodzaj spoiny. Najczęściej stosuje się fugę cementową, która nadaje się zarówno do fugowania płytek w małych, jak i większych rozmiarach.

Jak fugować płytki rektyfikowane?

Czy fugowanie płytek rektyfikowanych jest w ogóle potrzebne? Oczywiście, że tak, a eksperci potwierdzają, że chociaż w ich przypadku nie są wymagane fugi szerokie, to ich minimalna szerokość powinna mieć około 2 mm. Sposób nakładania fugi jest klasyczny, natomiast niewielka spoina sprawia, że montaż płytek rektyfikowanych daje wrażenie ich bezfugowego kładzenia.

Jak fugować gres?

Fugowanie płytek gresowych nie jest trudne, ale wymaga doskonałej precyzji. Zaleca się, aby kolor fugi był jak najbardziej zbliżony do barwy płytek. To dlatego, że nieuważne fugowanie może przyczynić się do pigmentacji okładziny, czyli powstania nieestetycznych odbarwień. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie specjalnego środka zabezpieczającego, ale przed jego użyciem warto wykonać próbę na niewielkim kawałku gresu.

Jak fugować płytki na podłodze?

Jak fugować cegłę?

W przypadku fugowania cegły zaleca się wykonanie szerokich fug. Doskonale sprawdzi się zaprawa cementowa, która dokładnie wypełni szczeliny. W procesie fugowania cegły warto wziąć pod uwagę warunki oraz samą jakość materiału. Trzeba przyznać, że spoinowanie starej cegły, która jest już zniszczona upływem czasu, może być nieco skomplikowane. Z drugiej strony musimy wiedzieć, że fugowanie nie wymaga wtedy aż tak dużej dokładności.

Profesjonalne fugowanie — cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje fugowanie płytek? Nie da się udzielić w tym zakresie konkretnej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj i wielkość płytek wybrałeś oraz czym ma być wykonana spoina. Ze względu na jakość fugi, jej koszt znacznie się od siebie różni. Znaczenie ma też oczywiście powierzchnia, jaka ma być fugowana. Weź pod uwagę, że płytki wielkoformatowe fuguje się znacznie szybciej i łatwiej, niż na przykład małą mozaikę o nierównych kształtach. Fugowanie płytek możesz wykonać samodzielnie, wtedy poniesiesz jedynie koszty materiału.

FAQ:

1. Jak prawidłowo fugować płytki?

Po rozrobieniu zaprawy spoinowej nakładaj w szczeliny pomiędzy płytkami fugę pod dosyć dużym naciskiem. Użyj w tym celu specjalnej pacy z gumową nakładką. Następnie zbierz nadmiar spoiny i dokładnie wyczyść płytki. Do czyszczenia fug używaj miękkiej gąbki i wody, aby jej nie uszkodzić.

2. Ile kosztuje fugowanie płytek?

Więcej zapłacisz za fugowanie płytek o niewielkim rozmiarze, niż tych wielkoformatowych. W kosztorysie należy uwzględnić też rodzaj fugi — najpopularniejsze i najtańsze są fugi cementowe, droższe są fugi epoksydowe i akrylowe, ale wykazują lepszą jakość.

3. Na czym polega fugowanie płytek na ścianach?

Fugowanie płytek polega na wypełnianiu przestrzeni pomiędzy nimi. Fugi pełnią funkcję praktyczną, chronią podłoże przed działaniem wody czy zabrudzeń, ale łączą też płytki, dzięki czemu nie ulegają one obluzowaniu. Fugowanie stosuje się do płytek ceramicznych i kamiennych, płytek podłogowych i ściennych.

© 2024 Terrano.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

imoje-logo blik-logo paypro-logo
twisto-logo rohlig-logo pngwing-logo rohlig-logo
ue