Zobacz katalog

Do czego służy deska sedesowa?

Deska sedesowa to akcesorium, bez którego prawidłowa, higieniczna i wygodna eksploatacja misek WC w zasadzie nie byłaby możliwa. To rodzaj obręczy zespolonej z klapą, która przykrywa całą muszlę zewnętrzną pokrywą. Z tego względu tak ważne jest, aby ją dopasować do jej gabarytów i kształtu. 

Warto wiedzieć, że poszczególne miski różnią się pomiędzy sobą wieloma cechami technicznymi, przez co wybór tej odpowiedniej z reguły jest ograniczony wyłącznie do jednego producenta. Rzadko która deska wolnoopadająca czy standardowa jednej marki pasuje do urządzeń pozostałych firm produkujących ceramikę sanitarną. Nie oznacza to jednak zbyt dużych problemów – większość z nich ma w swojej ofercie kilka praktycznych i stylowych desek sedesowych do każdego modelu muszli dostępnego w ofercie.

Deski sedesowe – najważniejsze i najpopularniejsze rodzaje

Deski sedesowe dość znacząco różnią się pomiędzy sobą głównie konstrukcją, przeznaczeniem oraz materiałem zastosowanym do ich produkcji. Wszystkie mimo swoich zalet nie są wymienne, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i wybrać wariant dopasowany konkretnie do posiadanej muszli, nie zaś wyłącznie na podstawie ich wyglądu czy cech technicznych.

  • Klasyczne – klasyczna deska klozetowa to urządzenie zawierające klapę oraz deskę, bez zbyt wielu dodatkowych rozwiązań technicznych czy zastosowania nowoczesnych, antybakteryjnych powłok i tworzyw. To urządzenia zdecydowanie najtańsze, lecz także najpopularniejsze.
  • Wolnoopadające – to tradycyjna deska sedesowa, uzupełniona systemem wyhamowującym jej opadanie w trakcie opuszczania. To doskonałe rozwiązanie, które jest bardzo komfortowe i zdecydowanie zmniejsza hałas.
  • Automatyczne i elektroniczne – to nieco rzadziej spotykane deski sedesowe, które mogą mieć funkcję wbudowanej baterii bidetowej lub też czujnik ruchu, który samodzielnie zamyka deskę w trakcie, gdy nie wykryje nikogo w pobliżu.

Różnice wynikają także z dodatkowych funkcji. Dla przykładu obecnie coraz większą popularnością cieszy się deska sedesowa wolnoopadająca lub standardowa, wyposażona w funkcję łatwego odpinania deski z muszli. To rozwiązanie znacznie ułatwia utrzymanie deski w czystości, gdyż można ją umyć pod bieżącą wodą, docierając do każdego zakamarka.

Deski WC – najczęściej spotykane materiały

Deski wolnoopadające i standardowe różnią się pomiędzy sobą oczywiście również wieloma innymi cechami, w tym materiałem wykorzystanym do ich produkcji. Do niedawna najczęściej spotykano różne rodzaje tworzywa sztucznego, teraz jednak coraz popularniejsze staje się duroplast oraz polipropylen. Oba warianty mają swoje wady i zalety, które wynikają z charakterystyki samego tworzywa.

  • Polipropylen – ten materiał wykorzystywany do produkcji deski sedesowej cechuje się przede wszystkim niskim kosztem produkcji, co z kolei odwdzięcza się korzystną ceną końcową gotowej deski. Wadą tego tworzywa jest jednak miękkość, która sprawia, że łatwo zarysować jego zewnętrzną powierzchnię nawet podczas czyszczenia.
  • Duroplast – to rodzaj twardego plastiku, który od powyższego różni się przede wszystkim najwyższą możliwą trwałością, zapewniającą nawet wiele lat intensywnej eksploatacji. Są stosunkowo ciężkie, dlatego z reguły wyposażone w funkcję wolnego opadania, nie są podatne na zarysowania, lecz są nieco droższe. Niektóre modele są pokryte warstwą zmniejszającą ryzyko rozwoju bakterii na ich powierzchni. Dodatkiem mogą być np. jony srebra, które przeciwdziałają powstawaniu pleśni.

Oczywiście na rynku możemy znaleźć także rozwiązania, które ciężko zakwalifikować do jakiejkolwiek kategorii. Należy do nich między innymi dodatek żywicy poliestrowej, dzięki której do deski producenci mogą wtapiać wiele różnego rodzaju ozdób np. przypominających liście. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie także modele wykonane ze stali lub drewna. Warto dopasować deskę do aranżacji łazienkowej, aby tworzyła z wystrojem spójną i harmonijną całość.

Deski sedesowe – cena odzwierciedla jakość?

Różnorodne deski sedesowe dostępne w naszej ofercie cechują się wysoką jakością, lecz także korzystną ceną, dzięki której ich zakup nie powinien w żaden sposób obciążyć budżetu domowego. Staramy się, aby każda z nich spełniała oczekiwania współczesnych klientów, dlatego stawiamy wyłącznie na renomowanych producentów, którzy produkcją ceramiki sanitarnej oraz poszczególnych akcesoriów zajmują się już od lat. Dzięki temu wszystkie deski sedesowe wolnoopadające stanowią doskonałą inwestycję.

© 2023 Terrano.
Wszystkie prawa zastrzeżone.